W dzisiejszych czasach, w dobie internetu i łatwej dostępności treści online, pojawia się coraz więcej kwestii związanych z własnością intelektualną. Dotyczy to również branży fotograficznej, gdzie wykonywane zdjęcia stanowią utwór w świetle prawa. Dlatego też, ważne jest aby znać zasady prawne związane z fotografowaniem i wykorzystywaniem utworów innych osób.

W przypadku wykonywania zdjęć, ważne jest aby pamiętać, że stanowią one własność intelektualną, a ich kradzież lub nielegalne wykorzystanie jest przestępstwem. Osoby wykorzystujące nielegalnie zdjęcia innych osób narażają się na konsekwencje prawne, takie jak kary finansowe czy pozbawienie wolności.

Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie zdjęć samodzielnie lub postarać się o prawne udostępnienie utworów przez producenta lub oficjalnego dystrybutora towarów, które oferujemy w sprzedaży online. W przypadku, gdy chcemy skorzystać z zdjęć innych osób, należy upewnić się, że posiadamy odpowiednie zezwolenia na ich wykorzystanie.

Dobrą praktyką jest umieszczanie na stronie internetowej informacji o autorze zdjęć, a także stosowanie znaku wodnego, który uniemożliwi nielegalne kopiowanie i wykorzystanie zdjęć przez inne osoby – jednak coraz częściej ta praktyka nie jest wykorzystywana, ze względu na regulamin popularnych marketplace. Warto również zapoznać się z licencjami Creative Commons, które umożliwiają wykorzystanie niektórych zdjęć za zgodą ich autorów.

Warto pamiętać, że każdy utwór, a więc również zdjęcie, podlega ochronie prawnej, nawet jeśli nie zostało oznaczone odpowiednimi symbolami czy informacjami. Korzystanie z cudzych zdjęć bez zgody właściciela stanowi naruszenie prawa i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Niestety, w mojej firmie również mieliśmy do czynienia z kradzieżą naszej własności intelektualnej. W czasie pandemii dokładnie przeanalizowałem skalę problemu i po dodaniu jednego z naszych popularnych zdjęć do wyszukiwarki Google Images, znalazłem je na kilkudziesięciu stronach internetowych z 10-13 różnych krajów. Wszczęliśmy walkę z nieuczciwą konkurencją, choć postępujemy bardzo ostrożnie. W pierwszej kolejności nasz zespół prawników prosi o zaniechanie działań nieuczciwej konkurencji, jednak w przypadkach, gdy spotykamy się z agresywną odpowiedzią, jesteśmy zmuszeni do podjęcia batalii sądowej. Na szczęście, udało nam się wygrać kilka z podjętych spraw. Jeśli to czytasz drogi czytelniku, proszę nie kradnij …

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może ci się spodobać